Bilişim Avukatı – Bilişim Suçları

Günümüzde internet hayatımızın her alanına girmiştir. Hal böyle olunca, Bilişim Hukuku ön plana çıkmıştır.  Vatandaşlar özellikle, internet, ve telefon gibi teknolojiler kullanarak bilişim avukatı ve bilişim hukuku avukatlarını da google, yandex ve bing gibi arama motorları kullanarak yapmaktadır.

Halbuki Türkiye Hukuk sisteminde, diğer ülkelerde olduğu gibi branşlaşma yoktur. Hukuk fakültesinden mezun olan ve Avukatlık stajını tamamlayan kişiler Avukat Ruhsatnamesi aldıktan sonra AVUKAT ünvanı ile görev yapmaya başlarlar. Ancak Bilişim Suçları davalarına giren avukatların kendini bilişim avukatı olarak tanıtması da yasal değildir.

Bilişim Hukuku Avukatı:

Özellikle bu avukatlar, günümüz sorunu olan “Özel Hayatın Gizliliğini ihlal“, “Hakaret“, “Kişiyi itibarsızlaştırma” , “internet yoluyla dolandırıcılık” v.b internetten yapılan yayınlarla, mağdurun hedef alınmasına karşı, harekete geçerler.

Yapılan yayınların arama motorlarından (google, yandex, bing v.b) kaldırmaya çalışırlar. Bunları yayınlayan internet sitelerinden kaldırmaya çalışırlar ve bunları yapanlarıda yüce mahkeme heyetinin önüne çıkarmaya çalışırlar.

Bu gibi işlemler için Bilişim Hukukunda Tecrübeli Avukatların görev alması, süreci hızlandıracaktır.

Bilişim Suçları Nelerdir:

Bilişim Suçları TCK’ da özel bir bölüm olarak düzenlenmemiştir. Bilişim Hukuku isimli hizmet alanımda da saydığım gibi;

    Bilişim sistemine girme suçu (TCK m.243),
    Sistemi engelleme, bozma, erişilmez kılma, verileri yok etme veya değiştirme suçu (TCK m.244),
    Banka veya kredi kartının kötüye kullanılması suçu (TCK m.245),
    Yasak cihaz veya program kullanma suçu (TCK m.245/a).

Bazı örnek suçları oluşturmaktadır.

Whatsapp, Email, instigram, twitter, youtube v.b Sosyal medya araçlarını kullanarak, Kredi kartı bilgilerini çalanlar, şifreleri çalan, sistem girişini engelleme, bozma, kişiyi kötüleme ve itibarsızlaştırma v.b işlemleri yapanlar cezalandırılır. Bilişim Suçları Avukatı burada etkin rol alarak, konunun takipçisi olarak mağdurun haklarını sonuna kadar savunur.

Av. Gülizar ÖZTEMEL

Mardin Barosu Avukatıdır. Malatya inönü Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Anadil seviyesinde, Almanca ve Kürtçe dillerini bilmektedir. Halen Mardinin Artuklu ilçesinde Avukatlık Mesleğini icra etmektedir.
Başa dön tuşu