Terörün Finansmanı Suçu ve Cezası

Terörizmin Finansmanının Önlenmesi

Terörün Finansmanı Suçu

Terörün Finansmanı Suçu ve Cezası: 6415 Sayılı Kanun Madde 4; üçüncü madde kapsamında suç olarak düzenlenen fiillerin gerçekleştirilmesinde tümüyle  veya kısmen kullanılması amacıyla veya kullanılacağını bilerek ve isteyerek belli bir fiille ilişkilendirilmeden dahi bir teröriste veya terör örgütlerine fon sağlayan veya toplayan kişi bu suçtan cezalandırılır.

Terörün Finansmanı Suçunun Cezası

Terörün Finansmanı Suçunun Cezası 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıdır.

Terörün Finansmanı Suçunun Yatarı

Terörün Finansmanı Suçu Madde 4/1 den hüküm giyenlerin cezaları alt sınırdan verildiği takdirde (5 yıl), 1/6 takdir indirimiyle 4 yıl 2 ay hapis cezası alır. Bu cezanın yatarı 6415 sayılı kanunun Madde 4/7 sinde düzenlendiği üzere, terör suçları kapsamında olduğundan 3/4 oranındadır.

Özetle; Terörün Finansmanı Suçunda koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 3 YIL 1 AY 15 Gün Hapis cezasıdır. Hükümlü 2 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

Terörizmin Finansmanın Önlenmesi

Kanunda bu suçun oluşması için gerekli unsur, Bilerek ve İsteyerek bu fonun sağlanmasıdır. Ancak pratikte bu suç ile karşı karşıya kalınması çok daha kolay olmaktadır. Şöyleki;

Terörün Finansmanına Yönelik Şüpheli İşlemlerin Bildirimi Genel tebliğinde,

Yasal Görünümlü Faaliyetlerden Sağlanan Kaynaklar

Terör örgütleri önemli miktarda finansmanı, yasal görünümlü faaliyetler aracılığı ile sağlamaktadır. Bunlardan başlıcaları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

a- Kâr amacı gütmeyen kuruluşların kullanılması: Terör örgütlerine yasal görünümlü kaynak sağlanmasında dernek ve vakıf gibi kâr amacı gütmeyen kuruluşlar sıklıkla kullanılır. Bu kuruluşlara aidat, bağış veya yardım adı altında sağlanan fonlar, bu kuruluşlar tarafından çeşitli yöntemler kullanılmak suretiyle terör örgütüne veya teröristlere aktarılır. Bazı kişiler çoğu zaman verdikleri paraların terör örgütlerine aktarılacağını bilmemekte, kâr amacı gütmeyen kuruluşun açıkladığı yasal amacı çerçevesinde kullanılacağını düşünerek bağışta bulunmaktadır. Bazı kişiler ise, terör örgütüne bilerek ve isteyerek finansman sağlamakta, bunu yasal bir görüntü altında, örneğin bir yardımlaşma derneğine bağışta bulunma görüntüsü altında gerçekleştirmekte, böylece kamu otoritelerinin dikkatini çekmeksizin terörü finanse edebilmektedir.

b- Ticari işletmelerin kullanılması: Örgütle görünüşte bağlantısı olmayan kişiler adına kurulan şirketlerin yasal faaliyetlerinden elde edilen gelirler terörün finansmanı için kullanılabilir. Çoğu kez, bu şirketlerin faaliyet alanları aynı zamanda terör örgütüne lojistik destek sağlayacak türden alanlardır. Terör örgütünün ihtiyaç duyacağı malları taşımak veya, uyuşturucu ticaretinde  kullanmak üzere nakliye şirketi kurulması, terör örgütü üyelerinin ülke dışına kolay bir şekilde çıkarılması için seyahat acentesi kurulması buna örnek verilebilir. Bu açıdan yükümlülerin, tüzel kişi müşterilerinin sahiplerinin kimler olduğu konusunda bilgi sahibi olması ve şüpheli durumlarda gerekli araştırmayı yaparak MASAK’a bildirimde bulunması önem kazanmaktadır.

c- Görsel ve basılı yayın organlarının kullanılması: Medya şirketleri, terör örgütlerinin gerek propaganda yapmak gerekse finansman temini amacıyla kullandıkları araçlar arasında yer almaktadır. Özellikle terör örgütü yandaşları, terör örgütüne yakın görsel ve basılı yayın organlarına reklam bedeli adı altında yüksek tutarlarda ödemeler yapmak suretiyle örgüte finansman desteği sağlarlar. Aynı zamanda örgüt üyeleri, bu yayın organlarında çalışan kişiler olarak gösterilmek suretiyle finansal olarak desteklenir.

Yukarıda sayılanlara ilave olarak terör örgütleri konser, şölen, sergi, kermes ve gösteri gibi çeşitli etkinlikler düzenleyip bu etkinliklere katılım ücreti olarak gelir elde eder.

Yukarıda ki tebliğden anlaşılacağı üzere, bilmeden ve istemeden yapılan yardımlar, siz bilmeden örgüte aktarılıyorsa, bu durumda bu konunun şüphelisi olmaktan kaçamıyorsunuz.

6415 Madde 4/2

Madde 4/1 de sayılın fiileri, örgütü kuran veya yöneten ya da örgüt üyesi tarafından gerçekleştirilmesi hâlinde bu kişiler hakkında örgüt kurmak, yönetmek veya örgüte üye olmak suçları uyarınca verilecek ceza üçte birine kadar artırılır.

6415 Madde 4/3

Birinci fıkra hükmüne göre ceza verilebilmesi için fonun bir suçun işlenmesinde kullanılmış olması şartı aranmaz.

Denmek suretiyle, terörün finansmanı suçunun çok kolay işlenebileceği ve herkesin bu suç ile karşıkarşıya kalabileceği göz ardı edilmemeli ve buna çok dikkat edilmelidir. Tanımadığınız bir kişiye vereceğiniz ZEKAT, KIYAFET ve ÇEŞİTLİ YARDIMLAR v.s ile bu suça konu olmuş olabilirsiniz.

3713 Sayılı Kanun Madde 8

Bu suç daha önce Terörün Finansmanı Suçu başlığı altında, Terörle Mücadele kanunu içerisinde yer almaktaydı.  Ancak 2013 yılından sonra 6415 sayılı kanun ile ayrı bir kanun olarak ortaya çıktı. Bu haliyle Terörle Mücadele Kanunundan ayrılmıştır ancak, kanun koyuyu 6415 sayılı kanunun Madde 4/7 sindeki düzenleme ile bu suçun soruşturma, kovuşturma ve infazını 3713 sayılı kanun ile aynı kategoriye koymuştur.

Sonuç olarak; Bu suçtan yargılanıyorsanız yada soruşturuluyarsanız bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederim. Ancak herşeyden önce, yaptığınız yardımlara dikkat etmenizi tavsiye ederim. Bilmeden ve istemeden bu suçu işliyor olabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Iyi aksamlar avukat hanım benim kardesim instgram adlı sosyal meyda hesabından infak fon yardım adı altında bağışta bulunmuş ancak bağışta bulunduğu insgtam sayfası kar amacı gütmeyen kuruluş olarak gözüküyor yetimlere diye bağış yapmış simdi 6415 terörün finansmani sucundan gözaltına alındı boyle bir konudan ceza alabilir yaptığı bağışlar küçük rakamlar 100.200 300 tl gibi bir ceza alırmı saygılar iyi akşamlar

  1. Merhaba kadir bey.
   Malesef ki, para miktarına bakılmıyor. Ödeme yapılan hesaba bakılıyor.

  2. Ödeme yapılan hesaplar sosyal medyada kar amacı gütmeyen kuruluş diye yazıyor buradaki kardeşimin yapmış olduğu doğrudan örgüt olduğunu bilmeden yaptığı bir sadaka yardımı gibi bilerek.isteyetrk örgüte bir yardım soz konuşu deil efendim genede ceza alirmi4

   1. Kadir bey.
    Makalede ve bir alt cevap’ta herşey yazılı zaten. Ceza alırmı veya almazmı? Dosyayı görmeden incelemeden kim nasıl ezbere bir cevap verebilir?
    Bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederim.

 2. Merhaba avukat hanım. Bir sorum olacaktı. Cezaevinde terörden yatan abimin ihtiyaçları için para yatırdım ayrıca uzak bir tanıdığımızda abime cezaevine para yatırdı. Şimdi benim ve o tanıdığımız hakkında finanstan soruşturma açıldı. Ne yapabiliriz bu konuda

 3. Merhaba avukat hanım. Cezaevinde terörden yatan kardeşim için cezaevine para yatırdım bir yakınımızda yatırdı ikimiz içinde finans sağlama suçundan hakkımızda soruşturma açıldı ne yapabiliriz. Böyle bir suç olabilirmi

  1. Merhabalar Hakan bey.
   İnanın ilk defa böyle bir şey duydum. İddianameyi görmek gerekiyor. Suçlama tam olarak ne şekilde yapılmış?

   1. Kanunda böyle bir suç varmı işte onu öğrenmek itiyorum ifademizi aldılar finanstan işlem yapacaz diyorlar

    1. Fon sağlanması veya toplanması yasak fiiller
     MADDE 3 – (1) Aşağıda sayılan fiillerin gerçekleştirilmesi amacıyla fon sağlanması veya toplanması yasaktır:
     a) Bir halkı korkutmak veya sindirmek ya da bir hükûmeti veya uluslararası kuruluşu herhangi bir eylemi gerçekleştirmeye veya gerçekleştirmekten kaçınmaya zorlamak amacıyla, kasten öldürme veya ağır yaralama fiilleri.
     b) 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında terör suçu olarak kabul edilen fiiller.
     c) Türkiye’nin taraf olduğu;
     1) Uçakların Kanun Dışı Yollarla Ele Geçirilmesinin Önlenmesi Hakkında Sözleşmede,
     2) Sivil Havacılığın Güvenliğine Karşı Kanun Dışı Eylemlerin Önlenmesine İlişkin Sözleşmede,
     3) Diplomasi Ajanları da Dahil Olmak Üzere Uluslararası Korunmaya Sahip Kişilere Karşı İşlenen Suçların Önlenmesi ve Cezalandırılmasına Dair Sözleşmede,
     4) Rehine Alınmasına Karşı Uluslararası Sözleşmede,
     5) Nükleer Maddelerin Fiziksel Korunması Hakkında Sözleşmede,
     6) Sivil Havacılığın Güvenliğine Karşı Kanun Dışı Eylemlerin Önlenmesine İlişkin Sözleşmeye Munzam, Uluslararası Sivil Havacılığa Hizmet Veren Havaalanlarında Kanun Dışı Şiddet Olaylarının Önlenmesine İlişkin Protokolde,
     7) Denizde Seyir Güvenliğine Karşı Yasadışı Eylemlerin Önlenmesine Dair Sözleşmede,
     8) Kıta Sahanlığında Bulunan Sabit Platformların Güvenliğine Karşı Yasadışı Eylemlerin Önlenmesine Dair Protokolde,
     9) Terörist Bombalamalarının Önlenmesine İlişkin Uluslararası Sözleşmede,
     yasaklanan ve suç olarak düzenlenen fiiller.

     Terörün Finansmanı Suçu ve Cezası: 6415 Sayılı Kanun Madde 4; üçüncü madde kapsamında suç olarak düzenlenen fiillerin gerçekleştirilmesinde tümüyle veya kısmen kullanılması amacıyla veya kullanılacağını bilerek ve isteyerek belli bir fiille ilişkilendirilmeden dahi bir teröriste veya terör örgütlerine fon sağlayan veya toplayan kişi bu suçtan cezalandırılır.

     Ancak sizin durumunuz biraz farklı, siz hükümlü olan kardeşinize para yatırdığınız için soruşturma geçirdiğinizi söylüyorsunuz. Fakat soruşturma dosyanızda bu sadece 1 nokta olabilir. Dosyanızda farklı durumlar olabilir.
     Bir avukkatan yardım alamınızı tavsiye edebilirim.
     iyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu