Uyuşturucu Kullanma Suçu ve Cezası

Uyuşturucu Kullanma suçu: TCK madde 191 de düzenlemiştir. Pişmanlık Halleri ise TCK madde 192/2, 192/3 ve 192/4 de düzenlenmiştir.

Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Uyuşturucu Madde kullanma suçunun cezası ne kadardır?

Uyuşturucu madde kullanma ve bulundurma suçunda kişi 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

TCK Madde 191/2 ye göre soruşturma evresinde bu suça karışanlar hakkında 5 yıl süre kamu davası açılması ertelenir.

TCK Madde 191/3 ye göre kişi hakkında asgari 1 yıl boyunca denetimli serbestlik hükümleri uygulanır. Ancak bu süre Cumhuriyet savcısının kararı ile 3’er aylık dönemler halinde 1 yıl uzatabilir. Kişi hakkında gerek görülmesi halinde tedavi tedbirleride uygulanır.

TCK Madde 191/4 ye göre kişi bu erteleme süresi boyunca;

a)
Kendisine yüklenen yükümlülüklere veya uygulanan tedavinin gereklerine uygun
davranmamakta ısrar etmesi,

b)
Tekrar kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alması, kabul etmesi
veya bulundurması,

c) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanması,

halinde, hakkında kamu davası açılır.

Denetimli Serbestlikte Tekrar Uyuşturucu Kullanılırsa?

Tck Madde 191/5 e göre kişi tekrar uyuşturucu kullanırsa veya bulundurursa hakkında tekrar soruşturma ve kovuşturma yapılmaz. TCK madde 191/4 ü ihlal ettiği kabul edilerek, hakkında ertelenen kamu davasının açılmaması, erteleme ortadan kalkar ve dava açılır.

Uyuşturucu Kullanılırsa, Tekrar Denetimli Serbestlik Alabilirmi?

TCK madde 191/6 da düzenlenmiştir. Bu suç tekraren işlenirse, hakkında kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verilemez.

5 Yıl Boyunca Tekrar Uyuşturucu Kullanmazsa?

TCK madde 191/7 da düzenlenmiştir. Denetimli serbestlik boyunca kişi tekrar uyuşturucu madde kullanmaz veya bulundurmazsa, daha önce hakkında kamu davası ertelenmesi kararı verilen kişi hakkında, bu sefer kovuşturmaya yer yoktur kararı verilir.

Uyuşturucu Kullanma ve Bulundurma Suçunda Cezanın Artırılması Gereken Haller

TCK madde 191/10 da düzenlenmiştir. (Verilecek Ceza 1/2 oranında arttrılır) Okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi tedavi, eğitim, askerî ve sosyal amaçla toplu bulunulan bina ve tesisler ile bunların varsa çevre duvarı, tel örgü veya benzeri engel veya işaretlerle belirlenen sınırlarına iki yüz metreden yakın mesafe içindeki umumi veya umuma açık yerlerde işlenmesi hâlinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Uyuşturucu Madde Kullanma Suçunda Pişmanlık göstermek

TCK Madde 192/2 192/3 ve 192/4 de düzenlenmiştir.

Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran kişi, resmi makamlar tarafından haber alınmadan önce, bu maddeyi kimden, nerede ve ne zaman temin ettiğini merciine haber vererek suçluların yakalanmalarını veya uyuşturucu veya uyarıcı maddenin ele geçirilmesini kolaylaştırırsa, hakkında cezaya hükmolunmaz.

TCK madde 192/2

Bu suçlar haber alındıktan sonra gönüllü olarak, suçun meydana çıkmasına ve fail veya diğer suç ortaklarının yakalanmasına hizmet ve yardım eden kişi hakkında verilecek ceza, yardımın niteliğine göre dörtte birden yarısına kadarı indirilir.

TCK madde 192/3

Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, hakkında kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmaktan dolayı soruşturma başlatılmadan önce resmi makamlara veya sağlık kuruluşlarına başvurarak tedavi ettirilmesini isterse, cezaya hükmolunmaz.

TCK madde 192/4

Sonuç:

Uyuşturucu madde kullanma ve bulundurma suçu ile Uyuşturu madde ticareti suçu çoğu zaman karıştırılmaktadır.

Kişi kullanmak için uyuşturucu madde almışsa bile, gerek limitleri aştığından, gereksede olayın ve yakalama zamanında yaşananların, hayatın olağan akışına ters olduğu zamanlarda, gerek kolluk gereksede iddia makamı tarafından TCK madde 191 suçuna bakılmadan (uyuşturucu madde kullanma ve uyuşturucu madde bulundurma), kişi hakkında TCK madde 188 üzerinden yani uyuşturucu madde ticareti üzerinden işlemler yapılmaktadır.

Sonuç olarak sizlere tavsiyem bu konuda kolluk ifadesinden başlayarak, kendinize bir avukat tutmanız, suçların karıştırılmasını önlemek açısından iyi olacaktır. Zira kolluk ve savcılık soruşturmasında alınan ifadeler ve analizler ileride yapılacak olan kovuşturmayı etkilemektedir.

İlgili Makaleler

36 Yorum

 1. Ben uyuşturucudan yakalandım fakat benim değildi üzerimde çıkmadı ve idrarım da negatif çıktı fakat polis memurları bnm olduğunu zannederek bana tutanağı imzalattılar ardından ifade verirken diğer polis memurları ifadeye kndilerj yazdılar ve kullandığımi söylediler fakat bnm değildi ve bn içmedim de birşey soruşturma açılmış bir avukat tutup benim olmadığı hususunda avukat yazı verdi sizde bu durum ne olur??

  1. Konuyla alakalı bulunduğunuz şehirden kendinize hukuki bir yardım almanızı öneririm.

 2. Ben denetimli serbestlik aldim idrar verdim kirli cikti benim dosyami kapatip olumsuz dur diye cumhuriyet başsavcılığına gönderdiler cezasi nedir bunun

 3. Amatem 6 haftalik program sonucu olumsuz geldi 191 4c de yargılama yapılacak infaz öncesi itiraz etsem kabul görür mü 5 idrar örneği pis çıktı

  1. isak bey, her türlü itirazlarınızı yapın. Takdir mahkemeye ait olacaktır. Ancak olumsuz gelen raporlarda bu suçtan hakkınızda kamu davası açılacaktır. Hakkınızda kovuşturma yapıldığı takdirde, bir avukat tutmanızı öneririm. Eğer maddi geliriniz yoksa ve kanıtlayabiliyorsanız, bağlı bulunduğunuz barodan, adli yardım talep edebilirsiniz.

   1. İyi günler uyuşturucudan denetim alan birisi tekrar yakalanınca cezası ne olur ama kişi kullanıcı

 4. Merhabalar bu husustan kamu davasının açılmasının ertelenmesi aldım. hakkımda yoklama kaçaklığı suçundan soruşturma açıldı daha sonrasında bu durum ilk erteleme kararımı etkiler mi ve ordan bir ceza alır mıyım

  1. Merhaba Berk.
   Dosyasınızı görmeden ezbere cevap vermek olmaz. Ancak bu suçtan HAGB kararı almışsanız, kasten işlenen başka bir suçtan ceza almadıktan sonra, HAGB kararınız etkilenmemektedir. Ayrıca yoklama kaçaklığı’nın ne olduğunu anlayamadım.
   iyi günler.

 5. Mrb iyi günler 2018 de kaçak sigaradan yakalanmştm denetimim var yok bilmiyorum 16/01/2022 tarihinde ise bi askeri personeli ile birlikte arabada yakalandk arabada uyuşturucu varmş fakat ben bilmiyordm kendisi suçuda kabul etmiyor bende kabul etmedim tabi ifademide aldılar karakolda bunda bişey çıkarmı yada denetimim olursa uyuşturucu ile dosya açılırsa ceza yermiyim cevaplarsanz sevinirim 🙂

  1. Merhaba Eyüp bey.
   Dosyayı görmeden hiç kimse bişey diyemez. İddianame hazırlanınca belli olur istenen ceza miktarı.
   Şayet denetim süresi bitmeden ceza alınırsa, diğer cezanızıda çekeceğinizi bilmeniz lazımdı.
   iyi günler.

 6. Deneti gorurken dort kere yakalandim ve dosyalar birlestirildi 3 sene ceza aldim kamu calisaniyim 17 ay mahsubum var isimi etkilermi isimi kaybedermiyim uyusturucu kullanmak yuzkizarticinbir sucmu

  1. Merhaba aytac bey.
   Kasten işlenen bir suçtan dolayı 1 yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olan kişi memuriyete kabul edilemez. (657 sayılı kanun m.48/5). Kasten işlenen bir suçtan 1 yıl veya daha fazla hapis cezasının memuriyet görevi sırasında işlenmesi halinde, kişinin memuriyet görevi sona erer.
   Denetim süresinde işlenen suçlar birlestigine göre, ceza almanız muhtemeldir.
   İyi günler. Geçmiş olsun.

 7. Merhaba hocam 2018 de uyuşturucu 5 yıl kamu davasının ertelenmesi 1 yıl denetim kararı aldım(devam ediyor hala) x üniversiteye atamam gerçekleşti güvenlik soruşturmasında şuan soruşturmanın olumsuz gelebilir mi cevap verirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba Okan
   HAGB kararları memuriyete engel sayılan suçlar dışında ise, memurluğa engel değildir.
   Ancak denetimli serbestliğim var demişsin.! Adli Sicil kaydını çıkardığında, memurluğa engel halin varmı yok mu yazar.
   (Güvenlik soruşturması kriterleri biraz farklı işliyor.)

   1. merhaba gülizan hanım ben 2014 te uyusturucu içilikten 1 yıl denetim 5 yılda kamu davasının acılmasının erteleme kararı aldım ben bu 5 yıl boyunca hic birseye karısmadım tertemiz bir hayata basladım davam devam ederken 2019 da uzman cavus oldum kurs egitimi alırken birligimde güvenlik sorusturması gelmıstı görevimde fesih yapıldı ve avukat buldum dava actım henüz 5 yıl sürem dolmamıstı 18.01 2020 5 yıl sürem doldu ve bana cumhriyet savcısı kovusturmaya yer olmadıgına karar verdi ( 1 ısparta mahkeme red verdi 2 cisi ise konya idare red verdi 3 cüsü ise istinaf red verdi son asana danıstay bütün verilen red kararlarını kaldırarak ıptal etti bozma kararı verdi ve atamam yapılcaktı 5 ay bekledim bunun yanı sıra bu yeni cıkan 7315 güvenlik sorusturması kara kuvvetleri tekrar komisyon kurup olumsuz demişler tebligat geldi elimde danıstay kararı var ve geri baslayamadım görevime tekrar dava actım sonuc ne olur yardımcı olurmusunuz bana Teşekkürler..

    1. Konuyu avukatınız ile görüşürseniz size daha iyi bilgi verecektir.

 8. İyi günler uyuşturucudan denetim alan kişi denetim bittikten sonra tekrar yakalanınca cezası ne olur ama kişi kullanıcı

 9. Merhaba iyi çalışmalar.uyusturucu içmek bulundurmak suçundan 5 yıl kamu davası ertelenmesi ve 1 yıl süreyle denetim tedbirler i uygulanması cezası aldım.denetim cezasını iptal ettirme veya erteleme gibi bı hakkımız varmidir.yada sehirler arası çalıştığım için programa uymam biraz zor işimden çıkmam gerekiyor,bunu gözönünde bulundurularak ona göre program yapılmasını istemek gibi bir hakkımız varmı?

  1. Merhaba umut.
   Avukatınızdan yardım isteyin. Bir dilekçe versin durumunuzu anlatsın.

 10. uyusturucu denetım serbest ligini ıhlal ettınmı kac yılnceza alısın

 11. Merhaba 2010 yılında uyuşturucudan denetim gördüm. Bıraktim lakin geçen bir gaflete düştüm tekrar yakalandım her ikisinde de hiç birşey yakalatmadim sadece ortamda bulunduğum için tahlil verdim muhtemelen çıkacaktır. Kamuda çalışıyorum 2. denetimi görmek işime engel olur mu çok korkuyorum.

 12. Merhaba gülizar hanım benım eşimin 7 tane içmekten ve üzerinde bulundurmaktan suçu var 7 tane dosyanın 2 tanesi birleştirilirmiş 1 senedir bu mahkeme erteleniyor ve eşim artık allah şükür bıraktı kullanmıyor 1 senedir 2018ve 2020 ‘den var 2022 /129 dosya numarası 2021/410 dosya numarası bu önümüzdeki perşembe günü mahkemesi var bana yardımcı olabılırmısınız cezaevine girerimi eşim

  1. Tugba hanım dosyaları bir avukat yardımı ile inceletmeniz gerekiyor.
   Ezbere kimse bu soruya cevap veremez.

 13. Merhaba Gülizar hanım ben 1 yıllık denetimli serbestlik cezası aldım 6 haftalık programın son 3 ünü temiz vererek seminerlere girmeye başladım seminerlerin bitmesine 2 ay kala habersiz hastane sevki aldım kontrol amaçlı idrar testi pis çıkarsa ne gibi sonuçları olur cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Can Bey, birebir aynı sorundan müzdaripim. Ne gibi bi sonuçla karşılaştınız?

 14. Merhaba gülizar hanım kolay gelsin benim içicilikten 2tane dosyam vardı ben cezaevinde iken ikisinede 5 yıl erteleme geldi şimdi izindeyim cezamın bitmesine 6ay var fakat 5 yılı doldurma’ma iki ay kala 191 içicilikten işlem gördüm erteleme ihlali yani bu durumdan dolayı mahkeme olursa beni cezaevi ne tekrar gönderirmi yani ceza veririm.daha önce denetim yada tedavi hiç görmedim denetime 6ay kalmıştı lütfen bu konuyla ilgili bilginiz varsa cevap yazın çünkü hiç rahat değilim şimdiden teşekkürler ederim kolay gelsin.

 15. Meraba eşim denetimli serbestlik aldı üstünde yakalanmişti pandemıde iki kere gidemedi dosyayı kapatın mahkeme açıldı bugün duruşma oldu 1yıl 8 ay hapis verdiler geri geldi 1 haftalık itiraz hakkı verdiler girdi çıktı diye bı şey varmış lütfen yardımcı olurmusunuz napmalıyız

  1. Ayşe hanım merhabalar.
   Bulunduğunuz bölgede bir avukattan yardım almanızı tavsiye derim.

 16. Merhaba acil cevap verirseniz sevinirim. Biz bir taksinin içinde gece 2 sularında eve gidiyorduk. Yanımızda tanımadığımız bir kadın da vardı ama aynı eğlence mekanında farklı zamanlara çıkıp taksiye bindim arama yapıldı ve kadının çantasında uyuşturucu çıktı biz de takside olduğumuz için ifade vermek zorunda kaldık aynı zamanda idrar testi de verdik ve temiz çıktı. Direkt takipsizlik kararımı çıkar bize yoksa daha kötü sonuçlanabilir mi?

  1. Merhaba Beyza.
   Soruşturma sonucunda suçsuz olduğunuz ortaya çıkarsa takipsizlik verilir.
   Ancak şüphe dahi varsa, iddianame hazırlanacaktır.

 17. 2015 te Hakkımda uyuşturucudan bir yil denetim ve 5 yıl süreyle kamu davasının açılmasınin ertelenmesi kararı verildi ben bütün süreçleri eksiksiz tamamladım 2020 de savcı kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdi hiçbir suça karışmadim şimdi kpss den başvuru yapacam düz memurlukta atama icin güvenlik ve arşiv araştırmasinda engel olurmu bu geçmişteki süreç

  1. Merhaba Mehmet.
   HAGB kararlarının memurluğa engel olmayacağını düşünüyorum. Ancak güvenlik arşiv taraması farklı.
   Olurda olumsuzluk çıkarsa, idare mahkemesine dava açmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu