Uyuşturucu Kullanma Suçu ve Cezası

Uyuşturucu Kullanma suçu: TCK madde 191 de düzenlemiştir. Pişmanlık Halleri ise TCK madde 192/2, 192/3 ve 192/4 de düzenlenmiştir.

Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Uyuşturucu Madde kullanma suçunun cezası ne kadardır?

Uyuşturucu madde kullanma ve bulundurma suçunda kişi 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

TCK Madde 191/2 ye göre soruşturma evresinde bu suça karışanlar hakkında 5 yıl süre kamu davası açılması ertelenir.

TCK Madde 191/3 ye göre kişi hakkında asgari 1 yıl boyunca denetimli serbestlik hükümleri uygulanır. Ancak bu süre Cumhuriyet savcısının kararı ile 3’er aylık dönemler halinde 1 yıl uzatabilir. Kişi hakkında gerek görülmesi halinde tedavi tedbirleride uygulanır.

TCK Madde 191/4 ye göre kişi bu erteleme süresi boyunca;

a)
Kendisine yüklenen yükümlülüklere veya uygulanan tedavinin gereklerine uygun
davranmamakta ısrar etmesi,

b)
Tekrar kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alması, kabul etmesi
veya bulundurması,

c) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanması,

halinde, hakkında kamu davası açılır.

Denetimli Serbestlikte Tekrar Uyuşturucu Kullanılırsa?

Tck Madde 191/5 e göre kişi tekrar uyuşturucu kullanırsa veya bulundurursa hakkında tekrar soruşturma ve kovuşturma yapılmaz. TCK madde 191/4 ü ihlal ettiği kabul edilerek, hakkında ertelenen kamu davasının açılmaması, erteleme ortadan kalkar ve dava açılır.

Uyuşturucu Kullanılırsa, Tekrar Denetimli Serbestlik Alabilirmi?

TCK madde 191/6 da düzenlenmiştir. Bu suç tekraren işlenirse, hakkında kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verilemez.

5 Yıl Boyunca Tekrar Uyuşturucu Kullanmazsa?

TCK madde 191/7 da düzenlenmiştir. Denetimli serbestlik boyunca kişi tekrar uyuşturucu madde kullanmaz veya bulundurmazsa, daha önce hakkında kamu davası ertelenmesi kararı verilen kişi hakkında, bu sefer kovuşturmaya yer yoktur kararı verilir.

Uyuşturucu Kullanma ve Bulundurma Suçunda Cezanın Artırılması Gereken Haller

TCK madde 191/10 da düzenlenmiştir. (Verilecek Ceza 1/2 oranında arttrılır) Okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi tedavi, eğitim, askerî ve sosyal amaçla toplu bulunulan bina ve tesisler ile bunların varsa çevre duvarı, tel örgü veya benzeri engel veya işaretlerle belirlenen sınırlarına iki yüz metreden yakın mesafe içindeki umumi veya umuma açık yerlerde işlenmesi hâlinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Uyuşturucu Madde Kullanma Suçunda Pişmanlık göstermek

TCK Madde 192/2 192/3 ve 192/4 de düzenlenmiştir.

Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran kişi, resmi makamlar tarafından haber alınmadan önce, bu maddeyi kimden, nerede ve ne zaman temin ettiğini merciine haber vererek suçluların yakalanmalarını veya uyuşturucu veya uyarıcı maddenin ele geçirilmesini kolaylaştırırsa, hakkında cezaya hükmolunmaz.

TCK madde 192/2

Bu suçlar haber alındıktan sonra gönüllü olarak, suçun meydana çıkmasına ve fail veya diğer suç ortaklarının yakalanmasına hizmet ve yardım eden kişi hakkında verilecek ceza, yardımın niteliğine göre dörtte birden yarısına kadarı indirilir.

TCK madde 192/3

Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, hakkında kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmaktan dolayı soruşturma başlatılmadan önce resmi makamlara veya sağlık kuruluşlarına başvurarak tedavi ettirilmesini isterse, cezaya hükmolunmaz.

TCK madde 192/4

Sonuç:

Uyuşturucu madde kullanma ve bulundurma suçu ile Uyuşturu madde ticareti suçu çoğu zaman karıştırılmaktadır.

Kişi kullanmak için uyuşturucu madde almışsa bile, gerek limitleri aştığından, gereksede olayın ve yakalama zamanında yaşananların, hayatın olağan akışına ters olduğu zamanlarda, gerek kolluk gereksede iddia makamı tarafından TCK madde 191 suçuna bakılmadan (uyuşturucu madde kullanma ve uyuşturucu madde bulundurma), kişi hakkında TCK madde 188 üzerinden yani uyuşturucu madde ticareti üzerinden işlemler yapılmaktadır.

Sonuç olarak sizlere tavsiyem bu konuda kolluk ifadesinden başlayarak, kendinize bir avukat tutmanız, suçların karıştırılmasını önlemek açısından iyi olacaktır. Zira kolluk ve savcılık soruşturmasında alınan ifadeler ve analizler ileride yapılacak olan kovuşturmayı etkilemektedir.

Av. Gülizar ÖZTEMEL

Mardin Barosu Avukatıdır. Malatya inönü Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Anadil seviyesinde, Almanca ve Kürtçe dillerini bilmektedir. Halen Mardinin Artuklu ilçesinde Avukatlık Mesleğini icra etmektedir.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Ben uyuşturucudan yakalandım fakat benim değildi üzerimde çıkmadı ve idrarım da negatif çıktı fakat polis memurları bnm olduğunu zannederek bana tutanağı imzalattılar ardından ifade verirken diğer polis memurları ifadeye kndilerj yazdılar ve kullandığımi söylediler fakat bnm değildi ve bn içmedim de birşey soruşturma açılmış bir avukat tutup benim olmadığı hususunda avukat yazı verdi sizde bu durum ne olur??

 2. Ben denetimli serbestlik aldim idrar verdim kirli cikti benim dosyami kapatip olumsuz dur diye cumhuriyet başsavcılığına gönderdiler cezasi nedir bunun

 3. Amatem 6 haftalik program sonucu olumsuz geldi 191 4c de yargılama yapılacak infaz öncesi itiraz etsem kabul görür mü 5 idrar örneği pis çıktı

  1. isak bey, her türlü itirazlarınızı yapın. Takdir mahkemeye ait olacaktır. Ancak olumsuz gelen raporlarda bu suçtan hakkınızda kamu davası açılacaktır. Hakkınızda kovuşturma yapıldığı takdirde, bir avukat tutmanızı öneririm. Eğer maddi geliriniz yoksa ve kanıtlayabiliyorsanız, bağlı bulunduğunuz barodan, adli yardım talep edebilirsiniz.

 4. Merhabalar bu husustan kamu davasının açılmasının ertelenmesi aldım. hakkımda yoklama kaçaklığı suçundan soruşturma açıldı daha sonrasında bu durum ilk erteleme kararımı etkiler mi ve ordan bir ceza alır mıyım

  1. Merhaba Berk.
   Dosyasınızı görmeden ezbere cevap vermek olmaz. Ancak bu suçtan HAGB kararı almışsanız, kasten işlenen başka bir suçtan ceza almadıktan sonra, HAGB kararınız etkilenmemektedir. Ayrıca yoklama kaçaklığı’nın ne olduğunu anlayamadım.
   iyi günler.

 5. Mrb iyi günler 2018 de kaçak sigaradan yakalanmştm denetimim var yok bilmiyorum 16/01/2022 tarihinde ise bi askeri personeli ile birlikte arabada yakalandk arabada uyuşturucu varmş fakat ben bilmiyordm kendisi suçuda kabul etmiyor bende kabul etmedim tabi ifademide aldılar karakolda bunda bişey çıkarmı yada denetimim olursa uyuşturucu ile dosya açılırsa ceza yermiyim cevaplarsanz sevinirim :)

  1. Merhaba Eyüp bey.
   Dosyayı görmeden hiç kimse bişey diyemez. İddianame hazırlanınca belli olur istenen ceza miktarı.
   Şayet denetim süresi bitmeden ceza alınırsa, diğer cezanızıda çekeceğinizi bilmeniz lazımdı.
   iyi günler.

 6. Deneti gorurken dort kere yakalandim ve dosyalar birlestirildi 3 sene ceza aldim kamu calisaniyim 17 ay mahsubum var isimi etkilermi isimi kaybedermiyim uyusturucu kullanmak yuzkizarticinbir sucmu

  1. Merhaba aytac bey.
   Kasten işlenen bir suçtan dolayı 1 yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olan kişi memuriyete kabul edilemez. (657 sayılı kanun m.48/5). Kasten işlenen bir suçtan 1 yıl veya daha fazla hapis cezasının memuriyet görevi sırasında işlenmesi halinde, kişinin memuriyet görevi sona erer.
   Denetim süresinde işlenen suçlar birlestigine göre, ceza almanız muhtemeldir.
   İyi günler. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu