Sahte Fatura Nedeniyle Çiftçilerden İstenen Geri Ödemeler

Tarım Müdürlüklerinde bazı yıllara ait özellikle hububat primi destekleme ödemelerinde, Müfettiş teknik raporları ile faturaların sahte olduğu söylenmekte ve çiftçilere geri ödemeler çıkartılmaktadır.

Ancak mahkemelerin emsal kararları incelendiğinde, gerçek çiftçilikle uğraşan ve gerçekten üretim yapan çiftçilerin açtıkları mahkemeleri kazandığıdır.

Gerçek üretici iseniz ve hubatınızı (Buğday, arpa v.b) satıp karşılığında fatura aldıysanız, bilmeden sahteciliğe mağruz kalmış olabirsiniz

Tarım ve Orman İl ve İlçe Tahkim Komisyon kararlarında ödenen bu desteklemelerin geri ödenmesi kararları çıkmaktadır. Ayrıca ödemeyenlerin 5 yıl boyunca desteklemeden men edileceği kendilerine tebliğ edilmektedir

Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerinden gelen bu ödeme yazılarına istinaden çiftçiler İDARE MAHKEME‘lerine karşı süresi içinde dava açabilmektedirler.

Sizde bu konuda avukatlardan hukuki destek alabilirsiniz.

İdari Davalar Dosya üzerinden incelendiği için, türkiyenin her yerinden bu dava ilgili idare mahkemelerine açılabilmektedir.

Av. Gülizar ÖZTEMEL

Mardin Barosu Avukatıdır. Malatya inönü Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Anadil seviyesinde, Almanca ve Kürtçe dillerini bilmektedir. Halen Mardinin Artuklu ilçesinde Avukatlık Mesleğini icra etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu